کارگردانان با توجه به حرفه خود یک سبک هنری دارند و این موضوع در انتخاب هدیه روز کارگردان بسیار کمک کننده است. یک هدیه هنری و جذاب قطعا موردپسند آن‌ها خواهد بود. این افراد علاقه زیادی به فیلم و هرچه که به آن مربوط است، دارند. بنابراین برای اینکه نشان دهید علائق او برایتان مهم است می‌توانید برای هدیه روز کارگردان، کتاب­های مربوط به فیلم و کارگردانی، پوستر فیلم و یا وسایل شخصی که با طرحی مربوط به کارگردانی است را برای آنها تهیه کنید؛ این کارقدردانی شما از این حرفه را نشان می‌دهد و برای آن‌ها بسیار جذاب خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  منحصر بفردترین هدیه روز نویسنده چیست؟

روز کارگردان چه روزی است؟

بر اساس پیشنهاد کانون کارگردانان و با تایید شورای شهر تهران روز 16 اسفند، روز کارگردان نام­گذاری شد تا در این روز از هنر این هنرمندان تجلیل شود.

نکاتی که باید در خرید هدیه برای کارگردان رعایت کنید

 • در انتخاب هدیه روز کارگردان، ابتدا به بودجه­ای که برای تهیه این هدیه در نظر دارید، توجه کنید و براساس آن باکیفیت­­ترین کادویی که می­توان تهیه کرد را انتخاب کنید.
 • نکته بعدی در انتخاب هدیه درنظر گرفتن علایق فرد است اگر هدیه شما با ترجیحات فرد گیرنده مطابقت داشته باشد، در آن صورت برای او مورد استفاده بوده و دوست­داشتنی خواهد بود.
 • یکی از مهم­ترین عوامل تعیین کننده درانتخاب نوع هدیه، ارتباط شما با فرد گیرنده است. اگر قصد دارید از طرف یک ارگان، هدایای سازمانی به کارگردانان بدهید، برای مثال، به عنوان هدیه سازمانی شب یلدا یا هدیه نوروزی اداری و یا هدیه روز کارگردان، در این صورت هدیه شما باید حالت رسمی­تری داشته باشد اما اگر می‌خواهید برای یکی از نزدیکان خود، هدیه روز کارگردان بخرید، گزینه­های جالب­تری پیش روی شما وجود دارد.

روز کارگردان

ایده هدیه روز کارگردان

 • کتاب در حوزه کارگردانی

کارگردانان افرادی هستن که به ساختن داستان علاقه دارند بنابراین خواندن داستان­های خوب نیز برایشان جذاب خواهد بود؛ به­ویژه اگر این کتاب نکته­ای راجع به حرفه آنها به دانسته­هایشان اضافه کند. ما در ادامه تعدادی از بهترین کتاب­های موجود در این حوزه را معرفی می­کنیم که می­دانیم برای کارگردانان جذاب خواهند بود و می­توانید برای هدیه روز کارگردان از آن‌ها استفاده کنید:

 • کارگردانان ضروری: این کتاب برای فردی که به کتابخوانی علاقه دارد، یک هدیه گرانبها محسوب می­شود. اگر از علایق او اطلاع دارید و می­دانید که اهل کتاب خواندن هستند، این هدیه عالی را به شما پیشنهاد می­کنیم. کارگردانان برای یافتن ایده­های خاص و دیدن هر موضوع از نگاه افراد مختلف به خواندن کتاب­های متنوع نیاز دارند. همچنین برای پیشرفت در کارشان لازم است ذهن خود را با داستان­های مختلف و خط فکری نویسندگان درگیر کنند تا بتوانند اثر هنری با کیفیت بیشتری تولید کنند. این کتاب، کتابی پر از اطلاعات و دانش با ارزش است و برای افرادی که در این زمینه فعالیت می­کنند و کارشان فیلمسازی است بسیار مفید خواهد بود. این کتاب، سبک­ها، ایده­ها و دانش بسیاری از کارگردانان برجسته دنیا را در خود جای داده. اگر فرد موردنظر شما، کسی است که به یادگیری و ارتقای کار خود اهمیت می­دهد، این کتاب را همچون گنجی ارزشمند خواهد دید.
 • آناتومی داستان

آناتومی داستان: 22 مرحله را برای تبدیل شدن به یک داستان نویس ماهر را آموزش می­دهد. این کتاب از بهترین کتاب‌های آموزش فیلمنامه‌نویسی در بازار است که قالب و ساختار یک داستان بی عیب و نقص را به فعالان این حوزه و به­ویژه کارگردانان آموزش می­دهد. جان تروبی نویسنده این کتاب است و پس از سال­ها توجه و مطالعه فیلم­های برتر در نهایت ساختار لازم برای تولید داستانی با کیفیت را دریافته و در این کتاب گنجانده. با مطالعه این کتاب کارگردانان می­توانند آناتومی داستان از مرحله تولد یک ایده تا مرحله بازسازی صحنه را در این کتاب یاد بگیرند.

مصاحبه های دیوید فینچر: کتاب مصاحبه‌های دیوید فینچر از روی مصاحبه با کارگردانان خلاق تاریخ سینما نوشته شده است و ایده­ها و نکاتی که آنان در طول سال­های کاری خود کسب کرده­اند را می­توانید در این کتاب بخوانید. آشنا شدن با طرز نگاه افراد متبحر در فیلم سازی احتمالا خواسته­های هر کارگردانی است. کسب تجربه این افراد با خواندن یک کتاب هدیه­ای ویژه و ارزشمند خواهد بود و اهمیتی که شما برای حرفه آنان قائل هستید را نشان می­دهد. خواندن این کتاب به فیلمسازان یک روند فکری پر از تجربه برای تصمیم­گیری آن‌ها می­دهد.

 • زندگی نامه آکیرا کوروساوا

اگر می دانید که گیرنده هدیه شما کارگردانی است که به مطالعه علاقه دارد و کنجکاو است ایده­های فیلمسازان مطرح دنیا را یاد بگیرد، این کتاب می­تواند یک هدیه روز کارگردان عالی باشد. همه هنرمندان نیاز دارند از دیگر هنرمندان با تجربه تاریخ، الهام بگیرند و با سبک زندگی و کارشان آشنا شوند. آکیرا کوروساوا یک فیلمساز متبحر و حرفه­ای در ژاپن بود که کارهای فوق­العاده­ای را در طول زندگی خود انجام داده و خواندن زندگینامه او برای طرفدارانش بسیار جالب است.

 • تی شرت فیلمسازی

اگر فردی که می­خواهید به او هدیه روز کارگردان بدهید، یکی از دوستان و نزدیکان شما است، یک تیشرت با طرح حلقه فیلم سینما و یا جمله­ای که در رابطه با کار آنها باشد، صمیمیت و توجه شما به کار آنها را نشان خواهد داد. این تی­شرت یک هدیه جالب و دوست­داشتنی برای آن‌ها خواهد بود که می­توانند در محل کار خود و یا خانه آن را بپوشند. اگر آن‌ها علاقه زیادی به کار خود داشته باشند با دریافت این هدیه و پوشیدن آن بسیار خوشحال خواهند شد.

 • کلاه کارگردان

کارگردانان به حرفه خود بسیار علاقه دارند و به هویت خود افتخار می­کنند. فیلمسازی برای آن‌ها بستری است که می­توانند هنر و ذوق خود را در آن نشان دهند و تمام تصورات خود را اجرایی کنند. کلاه کارگردانی به عنوان هدیه روز کارگردان، در واقع تاکید بر حرفه آنها و نقش موثری است که در ساخت یک فیلم به عنوان فیلمساز دارند. آنها با گذاشتن این کلاه در صحنه­های فیلمبرداری حس خوبی به آنها دست می­دهد و این کلاه­ها در واقع هویت آنها را در محل کار برای همه نمایان می­کند. تماشای تیتراژ در پایان یک فیلم ممکن است چیزی باشد که اکثر مردم از آن صرف نظر می کنند، اما فیلمسازی که زمان و تلاش زیادی برای ساخت آن صرف کرده است با دیدن نام خود روی پرده احساس غرور می‌کند. تهیه یک کلاه کارگردانی برای یک فیلمساز اگرچه هدیه ساده­ای به نظر می­رسد، اما نسبت سایر هدیه‌هایی که می‌توانید به آنها بدهید، خلاقانه­تر و جالب­تر است.

کلاه کارگردان

 • کیف کارگردانی

این هنرمندان خوش ذوق یقینا ارزش یک هدیه با کیفیت و خاص را می­دانند. این هدیه روز کارگردان هدیه­­ای متفکرانه و جذاب و بسیار مفید است. کارگردانان مطمئنا ابزار و برگه­های زیادی را به محل کار خود و به دفاتر مختلف برای عقد قرارداد می­برند. داشتن یک کیف شیک و جادار که ظرافت و جنس آن، هنرمند بودن آنان را نشان دهد یک انتخاب فوق­العاده است که از دریافت ان بسیار خوشحال خواهند شد. کیف­هایی برای کارگردانان می­خرید می­توانند بر اساس استایل آن‌ها متفاوت باشد. پیشنهاد ما یک کیف دستی خاص و شیک و یا یک کوله پشتی جادار است. می‌توانید برای هدیه روز کارگردان کوله پشتی در طرح دوربین فیلم­برداری تهیه کنید و خوشحالشان کنید. برای این افراد پر مشغله که باید منظم بوده و سرموقع در کارشان آماده باشند، جا گذاشتن یک وسیله مهم، مانند کابوس است و داشتن یک کوله پشتی جادار به آنها کمک می­کند مرتب باشند و این مشکلشان حل می­شود.

 • صندلی کارگردان

احتمالا شما هم در پشت صحنه فیلم ها­ آن صندلی­های مخصوص کارگردانان را دیده­اید. این هدایا هدیه جالب و دوست‌داشتنی هستند که برای هدیه روز کارگردان ایده­ای خاص به حساب می­آیند. گاهی تهیه هدایای جالب و موردنیاز برای عزیزانمان، مهم­تر از هدایای گران­قیمت هستند. سعی کنید صندلی­های راحت و با کیفیت تهیه کنید تا علاوه بر زیبایی و خوش ساخت بودن آن، برایشان مورد استفاده نیز باشند.

صندلی کارگردان

۶) جاکلیدی با طرح فیلم

جاکلیدی با طرح حلقه فیلم یک هدیه جالب و دوست داشتنی برای هدیه روز کارگردان است که بسیار مقرون به‌صرفه است. این هدیه با وجود قیمت مناسبی که دارد اگر با طرحی ویژه که مربوط به کار کارگردانان است، باشد، بسیار دوست داشتنی و موردپسند آن‌ها خواهد بود. کارگردانان این هدیه را همواره با خود حمل می­کنند و همچنین می‌توانید این جاکلیدی را با تم یکی از فیلم­های موردعلاقه­اش سفارش دهید تا با دیدن آن لبخندی به لبشان بنشیند. آنها به دلیل علاقه­ زیادی که به فیلم داشته‌اند وارد این حرفه شده­اند و به همراه داشتن طرحی از فیلم مورد علاقه آن‌ها برایشان ارزشمند خواهد بود. البته اگر با او از نزدیک آشنایی ندارید برای پی بردن به این فیلم خاص از دوستان و نزدیکانش کمک بگیرید.

جاکلیدی کارگردان

۷) ماگ با طرح فیلم

برای هدیه روز کارگردان ماگ با طرح فیلم یک هدیه ساده و زیبا است. کارگردانان با توجه به کار زیادی که دارند ساعت­های زیادی را در شب بیدار می­مانند و برای گذراندن این ساعت­های کاری طولانی، خوردن قهوه به آنها کمک می­کند تا به مدت بیشتری بیدار بمانند. با داشتن یک ماگ که در این لحظه­های سخت همراهشان باشد، همیشه شما را در کنارشان حس می­کنند. اگر شما یک شرکت مربوط به فیلمسازی دارید و به دنبال تبلیغ شرکت خود هستید، ماگ گزینه مناسبی به عنوان هدیه سازمانی شب یلدا یا هدیه نوروزی اداری است که می­توانید با چاپ لوگو و اسم شرکت خود روی آن، به گسترش نام شرکت خود کمک کنید.

ماگ برای کارگردان

۸) دفتر یادداشت

یکی دیگر از هدایایی که به عنوان هدیه روز کارگردان به آن فکر کنید یک دفتر یادداشت شیک است. کارگردانان همانطور که از نامشان پیداست در واقع مدیر و نظم دهنده کار فیلمسازی هستند. آن‌ها به دفتر یادداشتی نیاز دارند تا هماهنگی‌های لازم و کارهای مهم خود را در آن ثبت کنند. همچنین ممکن است در طول روز ایده‌های مختلفی به ذهنشان برسد که باید آن‌ها را در جایی ثبت کنند. اگر شما قصد دارید از هدایای سازمانی برای تبلیغات شرکت یا کار خود استفاده کنید، دفتر یادداشت می‌تواند در مناسبت‌های مختلف به عنوان هدیه سازمانی شب یلدا و یا هدیه نوروزی اداری مورد استفاده قرار گیرند. این هدیه برای کارگردانان بسیار کاربردی بوده و برایشان مفید خواهد بود.

۹) گزیده­ای از بهترین فیلم­های تاریخ سینما

اولین کاری که یک فیلمساز باید انجام دهد، تماشای فیلم­های برتر جهان است. به عنوان هدیه روز کارگردان می­توانید مجموعه­ای از بهترین فیلم­های تاریخ را به او بدهید. آن‌ها با تماشای آثار کارگردانان دیگر، با ایده­ها و تجربه­‌هایی که آن‌ها پس از سال‌ها به دست آورده­اند آشنا می­شوند و این تجربه‌ها را در ساخت فیلم­های خود به کار می­گیرند.

بیشتر بخوانید:  ایده‌هایی برای هدیه روز عکاس

نتیجه گیری

کارگردانان با توجه به شغل هنری که دارند، از علایق خاصی برخورداند. این حرفه می­تواند در انتخاب هدیه روز کارگردان به ما کمک زیادی کند. هدایایی که به نحوی به این مهارت ربط دارد و یا به آسان‌تر شدن کار آنها کمکی می­کند بسیار هوشمندانه و مفید خواهد بود. هدایایی مانند کتاب­های آموزشی و داستانی که در ایده‌پردازی به آنها کمک می­کنند و یا وسایل شخصی که دارای طرحی مربوط به کارگردانی هستند می­تواند آن‌ها را بسیار خوشحال کند.