یکی دیگر از رایج ترین دسته بندی ها برای سررسید تبلیغاتی یا سالنامه، نوع جنس آن ( جلد ) می باشد که متداولترین آن ها در بازار به شرح ذیل است:

سررسید سلفون

جنس جلد سررسید از کاغذ گلاسه می باشد که بر روی آن روکشی از سلفون مات یا براق می کشند از قابلیت این جلد این می باشد خدمات پس از چاپ همانند UV و ضرب طلا کوب و نقره کوب قابل اجراست. مزیت این نوع جلد این است که شما هنگام سفارش می توانید طرح روی جلد سررسید را (برای سفارش سررسید اختصاصی یا خاص مناسب است در ضمن برای برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید ۸۸ ۵۳۷ ۸۰۳ – 021 / تلگرام   8 277 288 0903) طراحی و به چاپ برسانید.

سررسید چرمی

مواد تشکیل دهنده جلد این نوع سررسید از PUV و PU که به نوعی چرم مصنوعی است.
هرچه PU بکار رفته بیشتر باشد جنس آن بهتر است خدمات پس از چاپ که می توان از آن استفاده کرد، ضرب طلاکوب ، نقره کوب ، داغی و لیزر می باشد .

سررسید ترمو

ترمو نوعی چرم مصنوعی که با کفیت بالاتر و ظاهری زیباتر می باشد. خدمات پس از چاپ مناسب آن ضرب طلا کوب ، نقره کوب ، داغی و لیزر می باشد.

سررسید گالینگور

این جلد معمولا” روکشی کاغذ از جنس PVC بر روی مقوا تولید می شود ( مواد تشکیل دهنده آن کاغذ ، رنگ و مقوا ) مقاومت و هزینه آن نسبت به چرم و ترمو کمتر است اما مزیت آن، تنوع طرح و تعداد رنگ بالای آن می باشد. خدمات پس از چاپ قابل اجرا ،ضرب طلا کوب ، نقره کوب ،داغی ، پلاک و چاپ سیلک می باشد. در سررسید گالینگورچاپ لیزر امکان پذیر نمی باشد.

سررسید جیر

بیشتر بخوانید:  اهمیت هدایای تبلیغاتی در نمایشگاه

این نوع سررسید ها از لحاظ ظاهری باجیر طبیعی فرقی ندارند، تنها فرق آن تنوع رنگ است که بسیار شیک و زیبا می باشند.
خدمات پس از چاپ ضرب طلا کوب ، نقره کوب ، داغی مناسب آن است.

سررسید اشبالت

این نوع سررسید که به نوعی چرم است که در ظاهر شبیه به جیر می باشد که می توان از خدمات پس از چاپ همانند ضرب طلا کوب ، نقره کوب ، داغی بهره برد.

انواع سررسید براساس روز

 1. سررسید 1 روزه (روزانه): سررسیدهای روزانه در دو نوع جمعه جدا یا پنج شنبه و جمعه با هم چاپ می شوند که معمولاً تاریخ یک روز در هر صفحه ی آن ها می باشد و فقط در نوع پنج شنبه جمعه با هم، تاریخ جمعه ها هم در پایین صفحه پنج شنبه ها چاپ می شود.
 2. سررسید 2 روزه: در سررسید دو روزه تاریخ هر دو روز هفته در یک صفحه یا به صورت ستونی و یا به صورت سطری چاپ می شود.
 3. سررسید هفتگی: در سررسیدهای هفتگی برخلاف اسمشان روزهای هر هفته در دو صفحه چاپ می شود نه در یک صفحه.
 4.  سررسید ماهانه: در این نوع سررسید هر ماه در یک صفحه و یا در دو صفحه جای می گیرد.
 5. سررسید دستیار: معمولاً در سررسیدهای دستیار هر هفته در یک صفحه چاپ می شود و صفحات تاریخ کمی دارند ولی در انتهای آن ها تعداد زیادی صفحه سفید با سربرگ تاریخ به صورت خام ( / / 13) موجود است که مالک آن با توجه به نیازش می تواند از آن استفاده نماید. ضمن اینکه در انتهای این سررسیدها چندین برگ اطلاعات فنی و مهندسی چاپ می شود.
بیشتر بخوانید:  منحصر به فردترین هدیه فرهنگی

انواع سررسید براساس نوع کاغذ

 1.  کاغذ تحریر: کاغذ تحریر با گرماژ 70 گرم رایج ترین کاغذ مورد استفاده در سررسید می باشد که رنگ مغزی آن سفید بوده و بر روی آن طرح سررسید چاپ می گردد.
 2. کاغذ کرم: کاغذ کرم که در ایران آن را به نام کاغذ قرآنی نیز می شناسند، دارای مغزی کرم رنگ بوده، با همان گرماژ 70 گرم در سررسید استفاده می شود و قیمت آن بیش تر از کاغذ تحریر است. کاغذ کرم یا نخودی به دلیل رنگ آن انعکاس نور کمتری نسبت به کاغذ سفید به چشم برمی گرداند و در مطالعه متن از روی آن، چشم به نسبت کاغذ سفید دیرتر خسته می شود.

بیشتر بخوانید: ایده هایی برای هدایای تبلیغاتی عید نوروز

انواع چاپ در سررسید

 1. سررسید تک رنگ: در سررسیدهای تک رنگ تمامی المان های صفحات با یک رنگ طراحی شده و چاپ می شوند؛ به طور مثال سررسید با داخلی نارنجی، می تواند از طیف نارنجی پر رنگ تا کم رنگ را در صفحات خود داشته باشد.
 2. سررسید دو رنگ: در سررسید دو رنگ هم از دو رنگ مختلف در چاپ استفاده می شود که معمولاً در سررسیدها این دو رنگ ترکیبی نبوده و به صورت جدا استفاده می شود.
 3. توضیح: رنگ در دسته بندی سررسید ها از نظر چاپ، مربوط به رنگ صفحات داخلی سررسید می شود که شامل نمایش روزهای مختلف در سررسید است و ممکن است جلد آنها تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ هم چاپ شود. ضمن اینکه به طور عمومی سررسید با صفحات داخلی چهاررنگ چاپ نمی شود و چنین سررسیدی تنها به طور اختصاصی برای شرکت یا سازمان خاصی طراحی و چاپ می گردد.
بیشتر بخوانید:  تاثیر هدایای تبلیغاتی بر فعالیت های روابط عمومی

انواع صحافی سررسیدها

 1. صحافی دوخت: در صحافی دوخت برگه های تاخورده ی فرم های چاپ به هم دوخته شده و به جلد سررسید متصل می شوند. این نوع صحافی رایج ترین نوع صحافی سررسید است و قیمت مناسبی هم دارد ولی با توجه به زمانی که صحاف برای انجام آن گذاشته و موادی که استفاده شده ممکن است کیفیت بسیار بالا یا بسیار پایین داشته باشد.
 2. صحافی فنری و فنر دوبل: در صحافی فنری از رول های فنر بر روی برگه های پانچ شده ی سررسید استفاده می شود که کیفیت مناسبی دارد و از صحافی دوخت گران تر است.
 3. صحافی کلاسوری: همانطور که از نام آن پیداست، در این نوع صحافی برگه های سررسید پانچ شده و با استفاده از گیره های فلزی به جلد متصل می شوند. حسن این نوع صحافی در لت گذاری می باشد که به راحتی می توان تعداد دلخواه لت یا برگه های دلخواه را به سررسید اضافه کرد.