مهم‌ترین نمایشگاه سالانه ایران چیست؟ حضور در این نمایشگاه چه اهمیتی دارد؟ در این مقاله به‌طور کامل نمایشگاه ایران اکسپو 1403 را به شما معرفی کردیم. حضور در رویداد‌های بزرگ که مخاطبان زیادی دارند می‌تواند فرصت‌هایی زیادی را برای شما و شرکتتان ایجاد کند. ایران اکسپو یکی از این نمایشگاه‌هاست که هر ساله با حضور شرکت‌ها و بازارگانان زیادی پربا می‌شود تا به توسعه تجارت ایران کمک کند. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

نمایشگاه ایران اکسپو چیست؟

نمایشگاه ایران اکسپو 2024 یکی از مهم‌ترین رویداد‌های تجاری ایران است که برای ارتباط با بازار‌های بین‌المللی برگزار می‌شود. تا کنون پنج دوره نمایشگاه ایران اکسپو برگزار شده است، ششمین دوره این نمایشگاه هم به‌زودی یعنی اردیبهشت سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. ایران اکسپو 1403 میزبان بازرگانان و تاجران مختلف از کشور‌های خارجی است. این کار با هدف ایجاد تعاملات و معاملات مفید برای شرکت‌های ایرانی و تاجران خارجی انجام می‌شود. 

بر اساس ظرفیت‌های موجود در سال ۱۴۰۳ چیزی حدود ۸۰۰ شرکت و صنعت ایرانی در نمایشگاه ایران اکسپو 2024 حضور خواهند داشت؛ همچنین ۳۵۰۰ بازرگان خارجی از ۱۲۰ کشور برای ایجاد ارتباطات به این نمایشگاه می‌آیند. این نمایشگاه به همت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن ارتقا و بهبود ظرفیت‌های صنعت ایران و توسعه صادرات است. 

یکی دیگر از نکات قابل توجه برگزاری ۳۵۰۰ جلسه B2B است که می‌تواند آورده‌ی مالی و علمی بسیار خوبی برای شرکت‌ها داشته باشد.

نمایشگاه ایران اکسپو چیست؟

تاریخ و محل برگزاری ایران اکسپو

نمایشگاه ایران اکسپو 1403 ۸ الی ۱۲ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. محل برگزاری نمایشگاه، محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران است که با ۱۷ سال چیزی حدود ۵۰ هزار متر مربع فضا در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد. 

ثبت نام در نمایشگاه ایران اکسپو 1403

شرکت‌هایی که علاقه‌مند به حضور در نمایشگاه ایران اکسپو 1403 هستند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت ایران اکسپو اقدام به ثبت‌نام و دریافت غرفه کنند. شرکت‌ها باید جز صنایعی باشند که قابلیت حضور در نمایشگاه را دارند. 

لیست صنایع نمایشگاه ایران اکسپو 2024

 • صنایع غذایی و نوشیدنی
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع ش لایت و آبزیان
 • صنایع برق و الکترونیک، مخابرات و ارتباطات
 • صنایع تولیدی محصولات مکانیکی و صنعتی
 • صنایع فولاد و فلزات
 • صنایع چاپ و بست هبندی
 • صنعت لوازم خانگی
 • صنایع خودرو و قطعات خودرو
 • صنایع دستی، فرش دستباف و گردشگری
 • صنایع دارو و تجهیزات پزشکی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع آرایشی و بهداشتی
 • صنایع ساختمان و خدمات فنی و مهندسی
 • صنایع پتروشیمی و پلیمر
 • خدمات تجاری
بیشتر بخوانید:  دهمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته

صنایع نمایشگاه ایران اکسپو 2024

 نمایشگاه ایران اکسپو چه اهمیتی دارد؟

برای این که به سوال بالا پاسخ دهیم، بیایید در ابتدا اهداف این نمایشگاه را بررسی کنیم:

ایران اکسپو خود را این‌گونه توصیف می‌کند که جایی فراتر از مکانی برای نمایش محصولات است و به‌دنبال توسعه تجارت ایران در جهان و تبادل دانش است؛ همچنین فعالیت ایجاد شبکه و آغاز همکاری‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها را دنبال می‌کند. به‌طور خلاصه هدف این نمایشگاه تسهیل تعامل شرکت‌های ایرانی با کشور‌های خارجی و توسعه توانمندی آن‌هاست. 

بر اساس این اهداف می‌توانیم نتیجه بگیریم که حضور در نمایشگاه توانمندی های صادراتی به‌دلیل فرصت رشد و توسعه کسب‌و‌کار‌ها دارای اهمیت است. علاوه بر آن امکانات ویژه‌ای در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است که می‌تواند کمک به‌سزایی به شرکت‌ها کند. 

شرکت‌های قابلیت این را دارند تا از تسهیلات ویژه نمایشگاه ایران اکسپو استفاده کنند؛ همچنین فرصتی فوق‌العاده برای شبکه‌سازی با بیش از ۳۰۰۰ تاجر خارجی دارند. در بخش‌های دیگر شرکت‌ها می‌توانند با ثبت‌نام در جلسات B2B به دنبال کسب دانش و معاملات تجاری باشند. در نهایت فرصت ویژه‌ی شرکت‌ها، قابلیت ایجاد موقعیت‌های صادراتی است. 

یکی دیگر از بخش‌های مهم نمایشگاه هم برگزاری وبینار‌های تخصصی آن است. در این وبینار‌ها که با موضوعات مختلفی برگزار می‌شوند انتقال دانش و تجارب زیادی صورت می‌گیرد که می‌تواند بر مسیر کسب‌و‌کار شما تاثیر گذارد. در مجموع ۱۹ وبینار برگزار خواهد شد؛ همچنین گزارش‌هایی از بازار ایران و محصولات آن به شرکت‌کنندگان ارائه خواهد شد. 

پوستر ایران اکسپو 2024

نحوه جذب مشتری در ایران اکسپو

برای جذب مشتری در نمایشگاه ایران اکسپو 1403 شما باید سه مرحله را طی کنید:

کار‌هایی که قبل از نمایشگاه باید انجام دهید

وقتی می‌خواهید در یک نمایشگاه شرکت کنید، اولین کار چیدن استراتژی و برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف است. نگران نباشید این واژه‌ها چیز ترسناکی نیستند. اگر بخواهم ساده برایتان توضیح دهم: شما باید مشخص کنید که می‌خواهید با چه روش‌هایی به چه اهدافی در نمایشگاه دست پیدا کنید. برای مثال می‌توانید با استفاده از جلسات B2B یک قرارداد همکاری بلند‌مدت با شریک خارجی ببندید. 

کار بعدی که برای حضور در نمایشگاه ایران اکسپو 2024 باید انجام دهید و بسیار حائز اهمیت است، دیزاین غرفه به شکلی خلاقانه‌ست. ما باید برای شرکتتان بتوانید یک غرفه جذاب برای مشتریان و مطابق برندتان بسازید. استفاده از متریال، نور و رنگ‌های مختلف می‌توانید در ایجاد یک غرفه جذاب کمک به‌سزایی کند. 

بیشتر بخوانید:  دومین نمایشگاه بین المللی فناوری های نوین ساخت و ساز

سپس باید سراغ بازاریابی و تبلیغات قبل نمایشگاه بروید. اگر در شبکه‌های اجتماعی فعال هستید می‌توانید از روند آماده شدن و حضور در نمایشگاه محتوا تولید و منتشر کنید. علاوه بر آن باید از کانال‌های مختلف اعلام کنید که در نمایشگاه ایران اکسپو 2024 حضور خواهید داشت. در نهایت باید تیمی که قصد حضور در نمایشگاه را دارند، آماده کنید. این آماده سازی شامل دیزاین پوشش تا نحوه برخورد و تعامل با مخاطبان می‌شود. 

کارهایی که حین نمایشگاه باید انجام دهید

هنوز کار تمام نشده است! بسیاری فکر می‌کنند پس از موفق با حاضر شدن در نمایشگاه دیگر نیازی به انجام کاری ندارند؛ اما اتفاقا در حین نمایشگاه شما باید فعالیت‌های زیادی انجام دهید که بتوانید مشتریان را جذب کنید. داشتن تعامل و فعال بودن بسیار مهم است. تلاش شما باید در راستای حل سوالات مخاطبانی باشد که به نزد شما می‌آیند؛ همچنین باید بتوانید اطلاعات کافی و مفید را در اختیار آن‌ها قرار دهید. 

برخورد صحیح و جذب مخاطبان کار‌های کلیدی است که باید در حین نمایشگاه انجام دهید. علاوه بر آن پیشنهادات جذاب و وسوسه‌انگیز دهید تا مخاطبان برای همکاری با شما مجاب شوند. 

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در نمایشگاه ایران اکسپو 1403 برای جذب مشتری می‌توانید انجام دهید، برگزاری مسابقات و رویداد‌های کوچک است. این فعالیت‌ها می‌توانند برای مخاطبان جذاب باشند و آن‌ها را به سمت غرفه شما بکشاند. شما می‌توانید به برندگان مسابقات هدایای تبلیغاتی مختلفی اعطا کنید. 

نحوه جذب مشتری در ایران اکسپو

کار‌هایی که بعد از برگزاری نمایشگاه باید انجام دهید

همچنان کار شما برای جذب مشتری به پایان نرسیده است! پس از پایان زمان نمایشگاه، وقت آن رسیده که مشتریان بالقوه را پیگیری کنید. داشتن یک CRM حتی ساده‌ترین آن می‌تواند در چنین مواقعی مفید باشد. بعد از نمایشگاه اطلاعاتی که در حین برگزاری نمایشگاه از مخاطبان به‌دست آوردید را وارد اطلاعات بازاریابی و فروش کنید. با پیگیری مشتریان بالقوه می‌توانید آن‌ها را به مشتری خودتان تبدیل کنید. 

آخرین کار مربوط به نمایشگاه تجزیه و تحلیل است. مدتی بعد از به پایان رسیدن نمایشگاه ایران اکسپو 1403 می‌توانید تیم خود را دعوت به جلسه‌ای کنید و حضورتان در نمایشگاه را ارزیابی کنید. سعی کنید در این جلسه نکات مهم نمایشگاه یعنی آورده‌ها و هزینه‌های را تجزیه و تحلیل کنید. سپس مسائل و اشتباهات خود را پیدا کنید تا برای نمایشگاه بعدی آن‌ها را رفع کنید. این کار در موفقیت شما در نمایشگاه بسیار اثرگذار خواهد بود. 

بیشتر بخوانید:  نمایشگاه نفت و گاز 1403 (ایران اُیل) + هدایای تبلیغاتی پیشنهادی

استفاده از هدایای تبلیغاتی

یکی از تاثیرگذار‌ترین روش‌ها برای جذب مشتری در نمایشگاه ایران اکسپو 1403 استفاده از هدایای تبلیغاتی است. به‌همین دلیل ما سعی کردیم این موضوع را در بخشی جداگانه با شما به اشتراک بگذاریم. برخی از مزایایی که استفاده از هدایای تبلیغاتی دارند شامل موارد زیر می‌شود:

 • جذب مشتریان جدید
 • آگاهی از برند
 • تبدیل مشتریان به مشتریان وفادار 
 • ایجاد تعامل با مخاطبان

برای استفاده از هدایای تبلیغاتی در نمایشگاه‌ها باید به چند نکته توجه کنید:

 • انتخاب درست هدیه یک کار مهم است! شما باید بسته به برند، مخاطبان و فضای نمایشگاه ایران اکسپو 2024 هدایایی را انتخاب کنید که مناسب باشند. این کار شاید کمی از شما زمان بگیرید و نیاز به تحقیق داشته باشید. برای تحقیق می‌توانید از سایت نوبل‌گیفت استفاده کنید؛ زیرا چند هزار محصول در این فروشگاه وجود دارد.
 • هدایای تبلیغاتی را بر اساس برندتان شخصی‌سازی کنید. خوشبختانه بسیاری از هدایای تبلیغاتی قابلیت شخصی‌سازی دارند. شما بر اساس هدیه‌ای که انتخاب کردید می‌توانید لوگو، شعار و نام برندتان را روی آن حک کنید. این کار باعث می‌شود برندتان در ذهن مخاطبان بماند. 
 • هوشمندانه هدیه دهید. شما برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید هدایا را هوشمندانه اعطا کنید. برای مثال در صورتی که مخاطبان به غرفه شما مراجعه می‌کنند و اطلاعات تماس خود را وارد می‌کنند، یک هدیه تبلیغاتی دریافت کنند. همان‌طور که قبلا گفتم می‌توانید از این هدایا در مسابقات هم استفاده کنید. 

اگر برایتان سوال پیش آمده است که چه هدایایی مناسب هستند، من برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. هدایای به‌صرفه مانند فلش تبلیغاتی، خودکار یا جاکلیدی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای ارائه در نمایشگاه باشند؛ همچنین ساک دستی تبلیغاتی و جاکارتی هم از موارد قابل استفاده هستند که هزینه زیادی هم برایتان نخواهند داشت. 

جمع‌بندی

در این مقاله به‌طور کامل نمایشگاه ایران اکسپو 1403 را به شما معرفی کردیم. سپس از مزایا و اهمیت آن صحبت کردیم. در نهایت راهنمای در اختیار شما قرار دادیم که در سه مرحله قبل، حین و بعد نمایشگاه اقدام به جذب مشتریان کنید. استفاده از این راهنما می‌تواند در تمامی نمایشگاه‌ها کارساز باشد و به شما برای جذب مشتریان کمک کند. البته استفاده موثر از هدایای تبلیغاتی هم روشی‌ست که آورده زیادی برای شما خواهد داشت. به‌نظر شما با چه روش‌هایی می‌توان در نمایشگاه ایران اکسپو 2024 مشتری جذب کرد؟ در بخش نظرات به ما بگویید!