کشور ایران از نظر منابع عظیم معدنی یکی از مهمترین کشورهای جهان به شمار می آید و با داشتن 68 نوع ماده معدنی و حدود 100 میلیارد تن ذخایر اثبات شده و بالقوه در سال 2014 در زمره کشورهای غنی در این زمینه شناخته شد. ایران با داشتن 1 درصد از جمعیت جهان 7 درصد از منابع معدنی جهان را در اختیار دارد. مهمترین ذخایر زیر زمینی و معدنی مهم ایران ( به غیر از نفت و گاز ) عبارتند از: آهن، مس، طلا، نقره، روی، سرب، کرومیت، منگنز، تیتانیم، اورانیوم، ذغال سنگ، قلع، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند فیروزه، گچ، نمک، سیمان، مواد شیمیایی. با توجه به منابع فوق هرگونه سرمایه گذاری اعم از داخلی و خارجی در حوزه استخراج و تخلیص، از مهمترین اقدامات سازنده در راستای افزایش ظرفیت های اقتصادی نیل به توسعه پایدار خواهد بود.

دعوت و تشویق سرمایه گذاران برای ورود به عرصه معدن، عاملی بسیار موثر به منظور تحقق کار آفرینی و اشتغالزایی بوده و یقینأ ازمهمترین اهداف و برنامه های عملی وزارت صمت ( صنعت، معدن، تجارت ) است. این اقدام همچنین باعث تحرک و کارآفرینی در بسیاری از مشاغل جانبی مانند ماشین آلات، ابزار و تجهیزات، تصفیه و تخلیص و بازرگانی (علی الخصوص صادرات) خواهد بود.

ایران در منطقه ای واقع شده که کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس با توجه به آهنگ رشد و توسعه اقتصادی خود به منابع معدنی نیاز دارند. این در حالیست که کشورهای ذکر شده از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند، حتی با اینکه بعضأ در صنایعی مانند فولاد سرمایه گذاری کرده اند، اما مواد اولیه آنها وارداتی است. همین امر فرصتی استثنائی را در اختیار ما برای توسعه بهره برداری و استخراج قرار می دهد.

بیشتر بخوانید:  بیست و دومین نمایشگاه بین المللی تاسیسات ساختمان و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی تهویه مطبوع

کشور ما با توجه به پتانسیل معدنی خود، از 70 سال پیش اولین کشوری بود که تدریس رشته معدن و زمین شناسی را در بین کشورهای منطقه آغاز نموده و در حال حاضر بیش از 50 هزار نفر مهندس و تکنسین در رشته های معدن، متالوژی و زمین شناسی را تربیت و آموزش داده است. حضور ده ها تشکل صنفی و صنعتی توانمند و فعال در حوزه معدن نیز بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است. برخی از تشکلهای مذکور همچون خانه معدن ایران نقشی گسترده و موثر در اقتصاد کشور ایفا می نمایند.

یقینأ نمایشگاه پیش رو که مهمترین رویداد سالیانه کشور در حوزه معدن می باشد، نقش بسزا در ارتباط با تحقق اهداف اقتصادی کشور ایفا خواهد نمود. امید است مخاطبین و علاقمندان به نحوه مطلوب از فرصت موجود بهره برداری نمایند.